MacOS Big Sur, Hangi Modeller ile Uyumlu

Apple’ın tüm bilgisayarlarının işletim sistemi olan macOS’a gelen yeni versiyon macOS Big Sur tüm Apple’cılarda bir heyecan yarattı. Peki, hangi MacBook, iMac ve Mac Mini modellerine Big Sur güncellemesini yüklenebilecek? Sizin için detayları araştırdık.

Apple tarafından her sene yapılan WWDC seminerine bu sene damgasını vuran en can alıcı haberlerden biri Apple bilgisayarlara gelecek olan mBig Sur versiyonu oldu. 22 Haziran 2020’de yapılan seminerde versiyonun önizlemesi yapıldı ve bu haber tüm Apple kullanıcılarında merak uyandırdı.

Peki, bu merak dolu haberden herkes mutlu olmalı mı? Maalesef hayır. Çünkü her Apple bilgisayar için uyumlu değil ama hemen ümitsizliğe kapılmayın, sistem gereksinimleri o kadar da yüksek sayılmaz. Sizin için sistem gereksinimlerini araştırdık ve desteklenen bilgisayar modelleri listesi yaptık.

Desteklenen Apple Bilgisayar Modelleri:

 • MacBook 12” tüm modeller
 • MacBook Air 13” 2013 ve sonrası tüm modeller
 • MacBook Pro 2013 ve sonrası tüm modeller
 • Mac mini 2014 ve sonrası tüm modeller
 • iMac 2014 ve sonrası tüm modeller
 • iMac Pro 2017 ve sonrası tüm modeller
 • Mac Pro 2013 ve sonrası tüm modeller
macos big sur
MacOs Big Sur Wall Paper

MacBook ve iMac sahipleri hatırlayacaktır, macOS 10.15 Catalina versiyonunun gerektirdiği sistem gereksinimleri pek çok Mac bilgisayar bu yeni güncellemeden yararlanamamıştı. Apple, MacBook ve iMac kullanıcıları bu kez dinlemiş olacak ki yayınlandığı zaman bu güncellemeden daha çok Mac modeli yararlanacak.

Apple bilgisayarınız yukarıdaki modellerden biri ise yayınlandığı an siz de Big Sur’ü bilgisayarınıza rahatça yükleyebilirsiniz. Model kadar önemli olan diğer bir gerçekte bilgisayarınızda yeterli kullanılabilir boş alanın olmasıdır. Bilgisayarınızın hangi model olduğunu bilmiyorsanız öğrenmek için basit bir yöntem var.

Apple bilgisayarınızın modelini ve yılını nasıl şu şekilde öğrenebilirsiniz;

 • işlem #1: Masa üstünün sol üst köşesinde bulunan Elma logosuna tıklayın.
 • işlem #2: Açılan pencereden ”Bu Mac Hakkında” seçeneğini tıklayın.
 • işlem #3: Şimdi ”Sistem Raporu” düğmesine tıklayın.
 • işlem #4: Açılan Menüden cihazınızla ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

MacOS Big Sur ne zaman yüklenebilecek?

macos big sur
MacOs Big Sur Desktop

macOS Big Sur versiyonunun şu an için sadece geliştirici beta sürümü yayınlanmış durumda. Halka açık deneme versiyonun ise Temmuz ayında yayınlanacağı söyleniyor. İsteyen kullanıcılar deneme sürüm ile kullanmaya başlayabilecekler.

Uyumlu olan tüm Mac bilgisayar modellerinin kullanabileceği versiyon ise 2020 yılının sonunda yayınlanması düşünülüyor. Konu ile ilgili yeni detay olursa mutlaka size duyuracağız.

Peki macOS Big Sur hemen yüklenir mi?

MacOs Big Sur
MacOs Big Sur MacBook Pro

Elbette bu konu tüm versiyonlarda olduğu gibi kullanıcıya kalmış bir karar ama apple bilgisayarınızı tam verimle kullanmak istiyorsanız ve bilgisayarınız uyumluysa yüklemenizde yarar var.

Güncellemeler cihazların daha sağlıklı çalışmasına destek olur. Tüm bunların yanı sıra Apple, güncellemesinde son derece heyecan yeni verici özellikler sunuyor. Bir Apple kullanıcısı olarak hiç kimse bu özellikleri kaçırmayacaktır.

Apple iMac Fiyatlarına Bakın

Apple MacBook Pro Fiyatlarına Bakın

Apple iPad Fiyatlarına Bakın

MacBook Onarımları

iMac Onarımları

iPad Onarımları

MacOS Big Sur, Hangi Modeller ile Uyumlu
Hemen Ara
× WhatsApp