iMac Fusion Drive Düzeltme

iMac Fusion Drive imac’inizde tek bir disk yerine iki disk olarak görünüyorsa artık bir Fusion Drive olarak çalışmıyordur. Bu sorunu şöyle düzeltebiliriz;

Bazı iMac ve Mac Mini’de disk seçeneği olan Fusion Drive, daha hızlı bir performans sağlamak için sabit disk ve SSD depolama birimini tek bir disk bölümünde birleştirir. Bu sorun disklerinizden birinin sökülmesi yada arızalanması sonucu sonra oluşabilir. 

imac-fusion-drive-apple
iMac Fusion Drive
  1. Bilgisayara takılı tüm harici disk aygıtlarının çıkartın.
  2. Apple menüsü  > Bu Mac Hakkında’yı seçin ve Depolama’yı tıklayın. 
    • Ayrılmış bir Fusion Drive’ınız var ise 2 adet disk görmeniz gerekir. Disklerden biri Katı SSD ve 24 GB, 32 GB veya 128 GB kapasiteli Katı Hal Sürücü olarak etiketlenmiş olmalıdır.

Terminal Yardımıyla Fusion Drive Birleştirme

Yapacağımız bu işlem disklerinizdeki tüm verileri kalıcı olarak silecektir, önemli ise yedek aldığınızdan emin olun.

  1. Mac’imizi Kurtarma Modunda başlatmak için güç düğmesine basın ve hemen ardından Command+R tuşunu basılı tutun. Elma logosu veya dönen dünya gördüğünüzde tuşları bırakın.
  2. Üst menüde İzlenceleri görüyorsak, sırasıyla İzlenceler > Terminal’i tıklayın.
  3. Terminal ekranına diskutil resetFusion yazıp Enter tuşuna basın.
  4. Ekrana soru geldiğinde Yes (Y büyük harf olmalıdır) yazıp Enter’a basın.
  5. Terminal’de bize işlemin başarılı olduğu söylediğinde çıkarak macOS İzlenceler penceresine geri dönün.
  6. macOS’i Yeniden Yükle’yi seçip gerekli yönlendirme cevap verip sisteminiz yeniden kurun.

iMac SSD ve Ram Değişimi ile igili yazımızdan alıntı;

iMac Servisi için Öncelikle iMac kolay taşınabilir bir bilgisayar olmadığından bazı onarım hizmetlerini adresinizde yapabilmekteyiz. İstanbul trafiğinde aracınızla saatlerce vakit geçirmek yerine biz adresinize gelelim gerekli onarımı yapalım sizde vakitten tasarruf edin. iMac Ram ve SSD Değişimi adresinizde yapılabilir bir işlemdir.

1- iMac Ram Yükseltme

Ram yükseltme aslında bir onarım değildir, cihazımızın daha performanslı çalışmasını sağlan bir yükseltmedir. Kullandığınız grafik içerikli vb. uygulamalarınızı güncellediğinizde yeni özellikler ve bu özellikleri desteklemek ekstra güç gerekmektedir, işte bu gücü ram yükseltme ile almaktayız. iMac’ler performans cihazlarıdır ama standart donanımda aldığınız bir iMac cihazda ramler düşük kapasiteli gelir, cihazınızın yılına göre 32 GB, 64 GB ve 128 GB’a kadar ramlerinizi yükseltebilirsiniz.

Tüm Soru ve sorunlarınız için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz. Çağrı Merkezimiz en hızlı şekilde size geri dönüş yapacaktır.

Apple iMac Fiyatlarına Bakın

Apple MacBook Pro Fiyatlarına Bakın

Apple iPad Fiyatlarına Bakın

MacBook Onarımları Hakkında

iMac Onarımları Hakkında

iPad Onarımları Hakkında

iMac Fusion Drive Düzeltme
Hemen Ara
× WhatsApp