Boot Camp İle MacBook ve iMac’e Windows 10 Nasıl Yüklenir

Boot Camp uygulaması ile Mac bilgisayarınıza Windows 10 yükleyebilirsiniz. Mac bilgisayarınızı yeniden başlatırken Windows ile MacOS arasında geçiş yapabilirsiniz.

Boot Camp Windows 10
Boot Camp Windows 10

Hangi Mac Bilgisayarlara Windows 10 Yüklenir

Aşağıda yer alan Mac modellerinden birine sahip olmalısınız.
-2015 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan Macbook
-2012 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan MacBook Air
-2012 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan MacBook Pro
-2012 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan Mac Mini
-2012 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan iMac
-2013 yılında yada daha sonra kullanılmaya başlanan Mac Pro
-iMac Pro’nun tüm modelleri

MacOS için en son güncellemeleri kontrol etmelisiniz, bunlar Boot Camp yardımcısı içinde güncellemeleri içerebilmektedir. Bootcamp windows 10 programını yüklemek için yardımcısını kullanmanız gerekecektir. Mac bilgisayarınızda 64 GB kullanılabilir saklama alanı yeterlidir, fakat en iyi performans için 128 GB saklama alanı önerilmektedir. Windows güncellemelerinin otomatik yüklemeyi sorunsuz yapabilmesi için en az saklama alanı boyutları bunlardır.

Mac Bilgisayarınıza Windows 10 Yüklemek

Windows’u yükleyebilmek için Mac bilgisayarınız ile birlikte gelen BootCamp yardımcısını kullanmalısınız. Bootcamp windows 10 için bir bölüntü oluşturmalısınız. Uygulamalar klasöründe, izlenceler klasöründe bulunan Bootcamp yardımcısını açın ve daha sonra ekrandaki yönergeleri izleyin. Bir usb sürücüsü takılması istenirse Usb flaş diskinizi Mac bilgisayarınıza takınız. Bootcamp bu sürücüyü kullanarak Windows’un yüklenmesinde bilgisayarı başlatabilen Usb sürücüyü oluşturur.

Bootcamp windows 10 bölüntü boyutunu belirlemenizi istediğinde yukarıda belirtilen minimum saklama alanı gereksinimini göz önünde bulundurmalısınız. Boyutu tekrar değiştiremeyeceğiniz için bölüntüyü oluştururken ihtiyacınızı karşılayabilecek büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz.

Windows Bootcamp Bölüntüsünü Biçimlendirme ve Yükleme

Bootcamp yardımcısı işlemlerini tamamladığında Mac’iniz yeniden başlatılıp Windows yükleyicisi görüntülenir. Yükleyici çalışır durumdayken Windows’u nereye yükleyeceğini sorduğunda Bootcamp bölüntüsünü seçip biçimlendir’i tıklayın. Genellikle yükleyici Bootcamp bölüntüsünü otomatik bir şekilde seçer ve biçimlendirme işlemini yapar.

Yükleme sırasında gereksiz olan harici aygıtları çıkartmanız önerilir. Daha sonra Sürdür’e tıklayıp ekrandaki yönergeleri sırasıyla izleyerek Windows’u yükleyebilirsiniz. Windows’un yüklemesi tamamlandıktan sonra Mac bilgisayarınızı Windows ile başlatabilirsiniz. Ekran açıldığında “Boot Camp yükleyiciye hoş geldiniz” yazısı görülecektir. Sürücüleri yüklemek için ekrandaki işlemleri uygulamalısınız. Yükleme bittiğinde bilgisayarı yeniden açmanız istenecektir.

Apple iMac Fiyatlarına Bakın

Apple MacBook Pro Fiyatlarına Bakın

Apple iPad Fiyatlarına Bakın

MacBook Onarımları

iMac Onarımları

iPad Onarımları

Boot Camp İle MacBook ve iMac’e Windows 10 Nasıl Yüklenir
Hemen Ara
× WhatsApp